czwartek, 16 sierpnia 2012

Ajschylos

 Ajschylos został zabity przez żółwia, którego zrzucił na niego orzeł. Być może ptakowi zdobycz wyślizgnęła się ze szponów, ale najprawdopodobniej chciał rozbić skorupę żółwia, żeby dostać się do mięsa. Podobnie robią np. wrony, zrzucając orzechy czy ślimaki z pewnej wysokości na twarde podłoże. Nie koniec na tym - badania wron zrzucających małże pokazały, że nie zrzucają zdobyczy z przypadkowej wysokości. Wzbijają się tak wysoko, żeby rozbić skorupę małża jak najmniejszym wysiłkiem.

środa, 1 sierpnia 2012

I coś nowego na sąsiedniej stronie...

... czyli na Wordpressie. Konkretnie - dwa komiksy, powiedzmy, że filozoficzne... 
  

Odkrywanie nowych gatunków

Czasem przedstawiciele dwóch różnych gatunków są do siebie tak podobni z wyglądu, że dopiero bardzo dokładne badania ujawniają, że nie jest to jeden gatunek.

O polowaniach na kaczki

Od połowy sierpnia zaczyna się sezon polowań na kaczki. Łownymi gatunkami są u nas krzyżówka, czernica, cyraneczka i głowienka. Zdarza się jednak, że myśliwi nie potrafią odróżnić łownych gatunków od tych chronionych, i omyłkowo zabijają inne gatunki.
W 2007 powstała inicjatywa mająca na celu doprowadzenie do skreślenia z listy gatunków łownych wszystkich czterech kaczek (więcej info: http://www.facebook.com/kaczkidladzieci/)