sobota, 29 września 2012

środa, 19 września 2012

Hipochondria

Znowu w kolorze. Bo czarno-biały tygrys nie prezentuje się zbyt dobrze :)

Równouprawnienie

A tym razem w kolorze!
Uprzedzając ewentualne zarzuty, wyjaśniam: nie jestem przeciwniczką równouprawnienia, antyfeministką ani entuzjastką czasów niewolnictwa. Tylko tak mi się zdaje, że czasami dążenie do "równouprawnienia" to raczej próba zatarcia wszelkich przejawów tego, że ludzie się różnią między sobą. A różnice są, i to pod wieloma względami, i nie ma co kłócić się z rzeczywistością. Mimo wszystko nie jesteśmy klonami, a to powoduje, że mamy różne możliwości, ale i ograniczenia. To nie znaczy, że nie ma dyskryminacji. Ale nie znaczy też, że jest wszędzie, gdzie są stawiane jakiekolwiek granice.

W USA limit wieku przy zapłodnieniu in vitro (55 lat!) uznano za przejaw dyskryminacji.

A ksiądz Twardowski tak ładnie napisał "Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka, gdyby wszyscy byli silni jak konie, nikt nikomu nie byłby potrzebny".

Przedstawiam mojego ulubionego Rysownika

Rys. Sławomir Mrożek

 
Ten rysunek (i dwadzieścia osiem innych!) można obejrzeć tutaj: http://krakow.gazeta.pl/krakow/5,35815,2751799,Rysunki_Slawomira_Mrozka___galeria.html


czwartek, 6 września 2012

A pamiętacie kota ze "Shreka"?

Skakuny (Salticidae) mają cztery pary wielkich (jak na zwierzę długości kilku milimetrów) oczu skierowanych do przodu. Nie budują pajęczyn, a zdobycz łowią... no właśnie, jak sama nazwa wskazuje, skacząc na nią. Polują, kierując się wzrokiem, podobno widzą w kolorach.

poniedziałek, 3 września 2012

Plagiaty

Patentowało się zawsze różne dziwne rzeczy. W latach 70. został opatentowany sposób czesania, który pozwalał maskować łysinę. Teraz niektórzy nie dość, że patentują dziwne rzeczy, to jeszcze próbują te swoje prawa autorskie egzekwować. Christian Louboutin, projektant butów, pozwał innego producenta obuwia, ponieważ tamten - o zgrozo - produkował buty z czerwonymi podeszwami, który to kolor został opatentowany przez Louboutina. Projektant sprawę przegrał; widocznie sąd nie uwierzył, że to on wynalazł kolor czerwony.
Na szczęście dobry Stwórca nie pozywa ludzi o nieuprawione kopiowanie Jego dzieł. Na pierwszy ogień poszliby zapewne malarze realistyczni.