poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Mapa azyli dla ptaków

Tym razem wyjątkowo, post zupełnie "nie na temat" :) Zrobiło się ciepło, ptaki zaczęły się mocno interesować zakładaniem gniazd, i niedługo będziemy mieli wysyp pisklaków i podlotów, które z różnych powodów będą trafiały w ręce człowieka. Opieka nad dzikim ptakiem nie jest prosta, dlatego o ile tylko jest taka możliwość, najlepiej oddać takowego do wyspecjalizowanej placówki. Jest trochę takich miejsc w Polsce, ale są rozsiane po kraju i często zlokalizowane w różnych wioskach, więc na podstawie danych z internetu zrobiłam w google mapkę takich azyli:
https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=217570451336001089732.0004c118ac3a98f3e0c1a

Myślę, że z jej pomocą jest wygodniej szukać ośrodka najbliższego swojemu miejscu zamieszkania. Dodatkowo na czerwono zaznaczone są ośrodki, o których wiem, że specjalizują się w ptakach drapieżnych i sowach.
Jeśli komuś się przyda, proszę do woli udostępniać linka. W razie gdyby któreś dane były nieaktualne albo pojawił się jakiś nowy azyl, proszę o kontakt - nie jestem w stanie sama sprawdzać aktualności tych danych.

I na koniec ważna rzecz: nie wszystkie młode ptaki znajdujące się poza gniazdem potrzebują pomocy człowieka. Starsze pisklęta, tzw. podloty, opuszczają gniazdo, nie umiejąc jeszcze dobrze latać, i przez jakiś czas są karmione i chronione przez rodziców. Takiego podlota łatwo złapać, ale jeśli nie zdradza wyraźnych oznak choroby, należy go zostawić tam, gdzie jest. Osowiałość może być oznaką chorobową, ale pewna niepłochliwość jest normalna u podlotów.
Mnóstwo informacji na temat pomocy dzikim ptakom można znaleźć w internecie, np. tutaj: http://ptasiazyl.zoo.waw.pl

Żeby nie było tak zupełnie nie na temat, to na koniec zdjęcie podlota:

 
To młody kwiczoł, spotkany w miejskim parku. Ma krótki ogonek, słabo lata i wygląda ogólnie nieporadnie, ale ma troskliwych rodziców i absolutnie nie potrzebuje pomocy.

4 komentarze:

 1. Dobry post, choć może nieco za wcześnie :) Pozwolę sobie skorzystać z linku i w ogóle w późniejszym terminie :)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej nieco za wcześnie, niż za późno :) Ptaki już gniazda budują, sama widziałam :) Poza tym, tak naprawdę zapotrzebowanie na azyle jest przez cały rok - chore dorosłe ptaki, ofiary kolizji z budynkami i samochodami...
   A do korzystania z linku zapraszam :)

   Usuń
 2. Urokliwe są te podloty :) I łatwiejsze do focenia, niż dorosłe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. biednie to moje podkarpacie wygląda tylko z jednym azylem, ale dobre i to :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze są widoczne po zatwierdzeniu, więc mogą ukazywać się z większym bądź mniejszym opóźnieniem.