poniedziałek, 22 kwietnia 2013

Mapa azyli dla ptaków

Tym razem wyjątkowo, post zupełnie "nie na temat" :) Zrobiło się ciepło, ptaki zaczęły się mocno interesować zakładaniem gniazd, i niedługo będziemy mieli wysyp pisklaków i podlotów, które z różnych powodów będą trafiały w ręce człowieka. Opieka nad dzikim ptakiem nie jest prosta, dlatego o ile tylko jest taka możliwość, najlepiej oddać takowego do wyspecjalizowanej placówki. Jest trochę takich miejsc w Polsce, ale są rozsiane po kraju i często zlokalizowane w różnych wioskach, więc na podstawie danych z internetu zrobiłam w google mapkę takich azyli:
https://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF&msa=0&msid=217570451336001089732.0004c118ac3a98f3e0c1a

Myślę, że z jej pomocą jest wygodniej szukać ośrodka najbliższego swojemu miejscu zamieszkania. Dodatkowo na czerwono zaznaczone są ośrodki, o których wiem, że specjalizują się w ptakach drapieżnych i sowach.
Jeśli komuś się przyda, proszę do woli udostępniać linka. W razie gdyby któreś dane były nieaktualne albo pojawił się jakiś nowy azyl, proszę o kontakt - nie jestem w stanie sama sprawdzać aktualności tych danych.

I na koniec ważna rzecz: nie wszystkie młode ptaki znajdujące się poza gniazdem potrzebują pomocy człowieka. Starsze pisklęta, tzw. podloty, opuszczają gniazdo, nie umiejąc jeszcze dobrze latać, i przez jakiś czas są karmione i chronione przez rodziców. Takiego podlota łatwo złapać, ale jeśli nie zdradza wyraźnych oznak choroby, należy go zostawić tam, gdzie jest. Osowiałość może być oznaką chorobową, ale pewna niepłochliwość jest normalna u podlotów.
Mnóstwo informacji na temat pomocy dzikim ptakom można znaleźć w internecie, np. tutaj: http://ptasiazyl.zoo.waw.pl

Żeby nie było tak zupełnie nie na temat, to na koniec zdjęcie podlota:

 
To młody kwiczoł, spotkany w miejskim parku. Ma krótki ogonek, słabo lata i wygląda ogólnie nieporadnie, ale ma troskliwych rodziców i absolutnie nie potrzebuje pomocy.

niedziela, 21 kwietnia 2013

środa, 17 kwietnia 2013

Osa

Pierwszy z rysunków do zakładki na Festiwal Nauki.


Kamień-papier-nożyczki

Ten rysunek dedykuję przede wszystkim moim znajomym ze studiów, którzy znają prace Sinervo i Lively'ego na jaszczurkach Uta stansburiana. W tym gatunku występują trzy formy samców, różniące się barwą podgardla i, co ważniejsze, strategią rozrodczą. Relacje pomiędzy tymi formami przypominają grę w papier-kamień-nożyczki, bo samce każdej z form wygrywają z jedną, a przegrywają z drugą z konkurencyjnych form. Cały artykuł do przeczytania tu 

.

piątek, 12 kwietnia 2013

Filozofia - notatki z wykładów

Po raz trzeci w swojej studenckiej karierze mam zajęcia z filozofii. Tym razem jest to głównie filozofia nauki. Szkice poniższych rysunków powstały na kilku pierwszych wykładach :)

Ciąg dalszy prawdopodobnie nastąpi.

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

V Studencka Konferencja Biologii Ewolucyjnej

Pod koniec kwietnia odbędzie się, już po raz piąty, Studencka Konferencja Biologii Ewolucyjnej. Tym razem po raz pierwszy nie w Krakowie, a w Warszawie. Szczegóły poniżej :)Przy okazji zorientowałam się, że wszystkie wikłacze (Euplectes progne) z poprzedniego rysunku to samce... Samicom brakuje czerwieni na skrzydłach, natomiast to, co miało być samicami, to w rzeczywistości samce w szacie spoczynkowej... No cóż, pomyłki się zdarzają :) Przynajmniej na powyższym plakacie wszystko jest tak, jak ma być :)

środa, 3 kwietnia 2013

Murarki

Murarka ogrodowa (Osmia rufa) to gatunek samotnej pszczoły. Samotnej, to znaczy takiej, u której nie ma królowej i robotnic, a każda samica może założyć własne gniazdo. Te pszczoły nie produkują miodu ani wosku, ale mimo to od pewnego czasu są hodowane, ponieważ świetnie zapylają np. sady owocowe.

Samiec murarki jest mniejszy od samicy, jaśniej ubarwiony, ma też dłuższe czułki.