wtorek, 26 sierpnia 2014

Taki to ptak, czyli rozwiązanie zagadki

Ptak, którego zaobserwowałam, niezbyt profesjonalnie sfotografowałam, a wreszcie narysowałam (z tego postu), to trzmielojad. Gratulacje dla Wszystkich, którzy dobrze oznaczyli :)

Oto najlepsze (!) z trzech zdjęć, które mu zrobiłam (wykadrowane, poza tym bez obróbki):

 To zdjęcie pozwala na identyfikację, bo widać wzór na skrzydłach. U podobnego myszołowa prążki na skrzydłach są drobniejsze i bardziej regularne (ewentualnie, u dorosłych , wyraźniej odznacza się ciemny pasek na tylnym brzegu skrzydła). U ptaka na zdjęciu widać, że paski są grubsze i jest ich mniej. I to właściwie chyba wszystko, co można na tym zdjęciu zobaczyć... Przez lornetkę było też widać grubo plamkowany brzuch (u myszołowa to raczej drobne prążki), bez jaśniejszej "podkowy" oddzielającej pierś od brzucha.

Na zagadkowym rysunku u lecącego ptaka, oprócz wzoru na skrzydle (ciemniejsze plamy nadgarstkowe cechują trzmielojada, chociaż mogą występować też u myszołowów) na gatunek wskazuje też ogon - paski są rozmieszczone w nieregularnych odstępach (jeden przy końcu, pozostałe bliżej ciała).

-------------
The mystery bird was Honey buzzard (Pernis apivorus). Congratulations to Those who guessed rigth :)
From "true" buzzards (Buteo sp.) it can be separated by underwing pattern (less regular and more thick bands on wings) which is visible on the photo. On the picture the species is additionally indicated by tail pattern (irregularly spaced dark bands).

piątek, 22 sierpnia 2014

Kulik wielki

Rozwiązanie zagadki z poprzedniego wpisu będzie w przyszłym tygodniu, a w międzyczasie obrazek o kuliku. Dla nie-ornitologów: tutaj można poczytać co nieco o tym ptaku.

---------------------
Answer for the little quiz from the last post will be given next week, and meanwhile... a cartoon.
In English version, the Eurasian curlew should be replaced by other species, such as Great Crested Grebe. Then mother bird says to her chick: "No matter what, you'll be always great"
Some information about Eurasian curlew and Great crested grebe.

wtorek, 19 sierpnia 2014

Zagadka: jaki to ptak?

W przypadku wielu gatunków ptaków, zdecydowanie łatwiej jest je narysować niż zrobić ładne zdjęcie w naturze. Niestety, z rysunkiem również nie jest tak prosto. Z bohaterem dzisiejszego wpisu po raz pierwszy spotkałam się osobiście całkiem niedawno w Beskidzie Śląskim. Rysunki nie są idealne, jeśli chodzi o uchwycenie cech gatunkowych, ale myślę, że rozwiązanie tej zagadki nie będzie dużym problemem. Razem z rozwiązaniem pokażę zdjęcia, które udało mi się zrobić - chociaż zdecydowanie nie ma się czym chwalić, jeśli chodzi o ich wartość estetyczną :)

A zatem: co to za gatunek?


--------------------
Above is a little quiz. I met that bird a few days ago. I took some photos but they're really of poor quality. I attempted to sketch it. The drawing is also not ideal but I hope you can guess the species. Please feel free to write your types in comments :) 
With the answer I'll show the photos of the "mystery bird" I took.
-----------------

Ten post bierze udział w akcji "Ptasia środa" na blogu Stewarta Moncktona. W każdą środę zamieszcza on linki do ptasich wpisów publikowanych na innych blogach biorących udział w zabawie.


Złota rybka


-------------------------
- Remember, if you're caught by an angler, tell him that you'll fulfill his three wishes if he releases you...
- And will he believe me? I'm not a golden fish.

- ... and pray he's daltonist.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Perkoz dwuczuby - speed drawing

Podiceps cristatus
Original Video - More videos at TinyPic


Ten post bierze udział w akcji "Ptasia środa" na blogu Stewarta Moncktona. W każdą środę zamieszcza on linki do ptasich wpisów publikowanych na innych blogach biorących udział w zabawie.

 

niedziela, 10 sierpnia 2014

Ptaki w ogrodzie

 
------------------------------
Because I have visitors from outside Poland on my blog , I decided to translate some of my posts and cartoons.- I've been playing back bird voices a whole week already, but they still don't show up in my garden...

*1 - Get out off here, this territory is already occupied
*2 - Look out! A hawk is coming!


czwartek, 7 sierpnia 2014

Speed drawing

Lubię oglądać "kulisy" powstawania rysunków - etapy pośrednie prac, przyspieszone filmiki z rysowania. Parę razy zamieszczałam tutaj własne "kulisy" (rysunek czyża i rysunek czapli). Teraz postanowiłam pobawić się w filmowanie pracy. Poniżej link do bardzo prowizorycznego filmiku, przyspieszonego czterokrotnie.


Original Video - More videos at TinyPic

Tutaj link do tego filmiku na tinypic.com
Jeśli dla Was podglądanie rysowników przy pracy jest równie interesujące jak dla mnie i chcecie więcej takich krótkich filmików (i może w lepszej jakości...), to dajcie znać w komentarzach.