piątek, 1 kwietnia 2016

Płazy na drodze!

Zaczęły się wiosenne wędrówki żab i ropuch. Płazy wędrują w kierunku zbiorników wodnych, żeby się tam rozmnażać, a jeśli po drodze napotykają jezdnie, to dla wielu z nich kończy się to smutno. Można to zauważyć w postaci placków na asfalcie.
Jak można żabom pomóc? Wersja dla majsterkowiczów - płotek przy drodze i wkopane wiaderka, tak żeby zatrzymać i pozbierać płazy usiłujące wtargnąć na jezdnię. Wiaderka oczywiście trzeba opróżniać po drugiej stronie ulicy. Wersja społeczna - przyłącz się do akcji ratowania płazów w Twojej okolicy (organizują takowe np. towarzystwa przyrodnicze czy uniwersytety). Wersja minimum - widzisz żabę na drodze? przenieś ją na drugą stronę. Wersja dla mistrzów kierownicy - postaraj się nie rozjeżdżać żab (to może być trudne, szczególnie w nocy). 

1 komentarz:

  1. Ja kiedyś wywiozłam kilka jeży do puszczy, bo u nas przechodzą z lasu na osiedle do smietnika pod supermarket... jeden zeżarł mi torebkę plastikową, bo pod nią były skórzane sandały, do których chciał... Wet kazał go zostawić w mieszkaniu na 48h na obserwację. Jeżowi nic nie było, ale ja pól dnia szorowałam dom z kleszczy!

    OdpowiedzUsuń

Komentarze są widoczne po zatwierdzeniu, więc mogą ukazywać się z większym bądź mniejszym opóźnieniem.