piątek, 16 grudnia 2016

Dodruk Edukolorowanki

Cały nakład "Edukolorowanki o ptakach" wyczerpał się. Na początku przyszłego roku będę robić dodruk. Informacje, gdzie ją kupić, podam tu na blogu i na facebooku, kiedy już dodruk będzie gotowy. Póki co, zbieram zamówienia na hurtowe ilości (są zniżki! :) ) - gdyby ktoś był zainteresowany, to proszę o kontakt bezpośrednio ze mną.

wtorek, 13 grudnia 2016

Mewy

OK, no to będą w atlasie* mewy i rybitwy. Ta zbieranina mew na rysunku to dowód tego, że ich oznaczanie nie jest łatwym zadaniem. Oprócz tego poniższego rysunku, w atlasie będzie krótki klucz, pokazujący, jak odróżnić mewę od rybitwy.
Ale uwaga - będą w nim omówione tylko przypadki, gdzie odróżnienie mewy od rybitwy jest łatwe, a oznaczanie do poziomy gatunku w ogóle sobie darujemy. Zajmiemy się tylko tym, czy dany ptak to mewa, czy rybitwa.
Nie oznaczycie z tym kluczem wszystkich ptaków, które zobaczycie - niektóre będą musiały na zawsze pozostać meworybitwami. Ale mam nadzieję, że po lekturze klucza przynajmniej część spotkanych ptaków oznaczycie bez trudu.
*Dla niezorientowanych: atlas to książka, którą chciałabym wydać w przyszłym roku i do której póki co zawzięcie rysuję tablice. Będą w niej różne zwierzęta zamieszkujące nasz piękny kraj, i opisy ułatwiające rozróżnienie podobnych albo sprawiających problemy gatunków.